A szemszárazság a látásromlás mellett az egyik leggyakoribb panasz, ami miatt szemorvoshoz fordulunk. A szemszárazság a könnyhiány vagy könnyvesztés kapcsán kialakuló könnyfilmkárosodás, amely a szem felszínén égő érzést, a szem enyhe bepirosodását, idegentest érzést, könnyezést – és jól vizsgálható klinikai tüneteket okoz, tudhatjuk meg a https://sasszemklinika.hu honlapon.
A szemszárazság leggyakoribb okai:
-
Külső hatások, ami miatt gyorsan elpárolog a szemet védő könnyréteg: kontaktlencse viselés, klíma használat, száraz levegő, huzat, dohányfüst, poros környezet, kedvezőtlen időjárási körülmények (erős szél, száraz forró nap, téli hideg).
-
Képernyő előtti munkavégzés (nem elég sűrű pislogás).
-
Szemfelszíni betegségek (gyógyszer mellékhatás – pl. a glaukóma kezelésére szedett gyógyszerek, az aknés bőr kezelésére alkalmazott készítmények, bizonyos látásjavító műtétek utáni állapot).
-
Könnytermelési zavarok (mennyiségi vagy minőségi probléma).
-
Nőknél a változó korral járó hormonális változások.
-
Gyakran bőrproblémákkal is társuló szemhéjgyulladások miatt alakul ki minőségi probléma, lipidhiányos könnytermelési zavar.
A szemszárazság kezelése
A száraz szem kezelésének célja a szemfelszín nedvesen tartása, az egészséges könnyfilm helyreállítása, a tünetek megszüntetése, a látás javítása. Amennyiben a szemszárazság valamilyen alapbetegség tünete, úgy először ezt kell kezelni, és a szemszárazság ezután egyéb kezelés nélkül gyógyulhat.
Ha a probléma valamilyen tevékenység miatt jelentkezik, akkor ezt a tevékenységet kell időben csökkenteni a szemszárazság elmúlásához. Ha nagyobb a baj, akkor műkönnyel, éjszakai kenőccsel javítható. Súlyosabb esetben a műkönnyek mellett hyaluronsavat is adagolnak a szembe, a könnypontok elzárásával szükség lehet a könnyelfolyás megszüntetésére, a párolgást csökkentő, terápiás lágy kontaktlencse viselésére.